Balığa Göre Olta Kamışı ve Olta Makinesi Seçimi

Farklı tiplerde ve uzunluklarda kamışlar ve farklı ebat ve özelliklerde olta makineleri vardır. Doğru olta makinesi ve doğru olta kamışı seçimi çok önemlidir.Aşağıdaki tablolarda avlanma yönteminize ve balığa göre tercih edilmesi gereken olta kamışlarını ve olta makinelerini inceleyebilirsiniz.Olta kamışı uzunlukları avlak bölgenizin durumuna göre değişkenlik gösterebilir.

 

 

 

 

LRF Kamış ve makine:

Kamış: 1-10 gr atar aralığında kamışlar tercih edilmelidir. , 1,70-3,00 mt boy aralığında, genellikle 2 parçalı kamışlar tercih edilebilir.
Makine: 10-30 çok küçük boy ve hafif makine tercih edilmelidir.

LRF avlanmada sürekli at çek hareketlerle yapıldığından dolayı hafif silikon yemler yada kaşıklar tercih edilir. Kullanılan yem 1-10 gr ağırlığında yem olduğundan dolayı hafif küçük boy makineler ve hassas 2 parça olta kamışları tercih edilir. Kamışların ucunun çok hassas olması yeme gerekli hareketi vermeniz için önemlidir.

 

Alabalık ve Levrek balığı avı :

Kamış : 5-30gr atar aralığı, 150-300cm boy aralığı, 2-3 parçalı ve teleskopik kamışlar
Makine: 30-50 küçük-orta boy makara

Alabalık genellikle küçük, hafif kaşık ve sahte yemlerde at çek tarzı avlanır. Bu sebeple Spin kamış diye tabir edilen 5-30gr arasında atarları olan ince ve hassas kamışlar tercih edilir. Avlanacağınız bölgedeki alana göre 210-330cm arasında ve genellikle 2 parçalı kamışlar veya FLY yöntemi için özel üretilmiş kamışları ve makineleri kullanabilirsiniz.

 

Sazan balığı avı:

Mantarlı Sazan kamış: Çok hassas uçlu 3-8mt aralığında teleskopik porselensiz kamışlar
Dip oltası Sazan kamış : Özellikle sazan için üretilen 330-390cm boylarda 2-3parçalı ya da teleskopik kamışlar
Dip oltalı Sazan makinesi: 50-80 kalibre büyük boy makara ölçüleri

Sazan ve Yayın benzeri balık avı : Küçük balık ise mantarlı olta ile su üstü avı yaparak avlanırken porselensiz boyları 4 ila 7mt civarında olan makinesiz kamış modellerini kullanabiliriz. Eğer büyük Sazan gibi tatlısu balıklarını avlayacaksak genellikle dip oltası ile atarı 75-150gr civarında olan sağlam ve boyu 300-350cm civarında olan kamışları tercih edebiliriz. Yayın gibi çok daha büyük balıklara ise daha güçlü atarı olan ve genelliklede dolgu parçalı kamışları kullanmak daha doğru olur.

 

Turna ve Sudak balığı avı:

Kamış :20-40gr atar aralığı, 150-300cm boy aralığı, 2-3 parçalı ve teleskopik kamışlar
Teknede Turna kamışı : 20-40 gr atarlı, 150-210cm 2 parçalı kamış
Kıyıdan Turna kamışı : 20-40 gr atarlı, 270-330cm 2 parçalı veya teleskopik kamış
Makine: 30-50 küçük-orta boy makara
Turna ve Sudak balığı avı : Turna kıyıdan kaşık ve sahte yemle avlanacak ise ucu çok kalın olmayan, atarı 40-80gr civarında olan 300-350cm civarında olan kamışlar tercih edilmelidir. Kamışın ucunun esnek olması kaşığı veya suni yemi daha güzel hareket ettirmenizi sağlayacağı için çok kalın ve hassas olamayan kamışları tavsiye etmiyoruz. Tekneden veya bottan avlayacak isek 2 parçalı veya teleskopik fakat kısa boylu 180-270cm arası boyutlarda ortalama 20-60gr atar değerleri olan kamışları tercih etmeliyiz. 

Lüfer-Çinekop-Palamut balığı avı :

Akıntılı yerlerde ağır kurşunla kıyıdan uzağa atış yaparak avlanıyorsak 100-200gr arasında atarlı 350-440cm arasında boylarda olan kamışları tercih etmek gerekir. Genellikle Surf tip kamışlarda bu av tipinde kullanılmaktadır. Kıyıdan çok uzağa atmadan kaşık veya sahte balık ile avlanıyorsak 15-45gr atarlı esnek ve boyu 300-330cm civarında kamışlar daha uygun olacaktır.

 

İstavrit – Kroçe vb. avı :

75-150gr arasında atarlı kamışları tercih etmek gerekir. Genellikle Surf kamışlarda bu av tipinde kullanılmaktadır. Atarı çok fazla olan ve hassas olmayan kamışlar balığı hissetmemizi zorlaştıracağı için tavsiye etmeyiz. Atacağınız maksimum kurşun ağırlığını da dikkate alarak en hassas kamışı tercih etmeye çalışın.

 

Kıyıdan yemli deniz balığı avı :

Karagöz, Çupra, İzmarit vb. balıkları avlayacaksanız 30-80gr civarında atarı olan ucu balık vurduğunda hissedebileceğiniz oranda hassas olan boyu 270-330m arasında olan teleskopik kamışları ve 2 parçalı kamışları tercih etmelisiniz. Eğer Levrek, Lüfer, Kofana, Kalkan gibi daha büyük ve güçlü balıkları avlıyorsanız atar değerleri 100-200 gr arasında olan daha güçlü kamışları tercih etmelisiniz. Surf kamışlar bu av tipinde daha uygun olur.

 

Tekne ile deniz balıkları avı:

Tekneden avlanırken rahat hareket edebilmek ve başkalarını rahatsız etmeden avlanmak için 150-210cm arasında kısa boylu, teleskopik veya 2 parçalı kamışları tercih etmelisiniz. Avlayacağınız balıklar küçük ise ince uçlu hafif ve 50-100gr civarında atarlı kamışlar, balık büyük ise daha yüksek atarlı, daha kalın ve güçlü kamışları tercih etmelisiniz.